Co powoduje wiatr na ziemi?

Wiatr jest jednym z czynników meteorologicznych. Powietrze przemieszcza się nad lądem lub morzem z obszaru o wyższym ciśnieniu atmosferycznym do obszaru o niższym ciśnieniu. Kierunek i prędkość wiatru wynikają z działania gradientu ciśnienia, siły Coriolisa, siły tarcia o powierzchnię Ziemi.

Co to są wiatry wschodnie?

Zaliczamy do nich wiatry: 1 pasat – wiatr wschodni (a dokładniej północno-wschodni i południowo-wschodni w zależności od półkuli) wiejący ze… 2 antypasat – wiatr zachodni dający początek pasatowi, będący strumieniem ciepłego powietrza na wysokości około 3000 m.n.p. More

Gdzie występują wiatry w rejonach oceanicznych?

W określonych rejonach mogą występować wiatry charakterystyczne tylko dla tego obszaru. Na brzegu morskim i większych akwenach występują bryzy: lądowa (tzw. nocna, wiatr wieje od lądu do morza) i morska (tzw. dzienna, wiatr wieje z morza do lądu). Nad obszarami oceanicznymi wieją monsuny.

Co to jest lokalny wiatr w Polsce?

Lokalny wiatr w Polsce to halny wiejący w górach na południu kraju. To ciepły i suchy wiatr. Wiatry na Ziemi posiadają kilkaset lokalnych nazw np. bryza, mistral, sirocco, zefir.